Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Drzewko za makulaturę i szkło - 2025

13 luty 2025
Rozpoczynamy wkrótce XIII już edycję mazurskiej akcji "Drzewko za makulaturę i szkło". Idea jest prosta. Zbieramy makulaturę lub szkło i oddajemy je do wyznaczonych PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a w zamian możemy otrzymać na wiosnę sadzonki roślin, kwiaty, zioła, drzewka i krzewy, do posadzenia w ogródku, na balkonie, na tarasie w domu.


Zbiórka potrwa od 17 lutego do 12 kwietnia 2025. Oddanie makulatury i szkła w tym czasie,  premiowane będzie sadzonkami roślin. Za każde oddane 20 kg makulatury lub 40 szklanych butelek, otrzymujemy jedną sadzonkę drzewa, krzewu, byliny lub zioła wieloletniego. Na jedno gospodarstwo domowe można otrzymać maksymalnie pięć sadzonek, za 100 kg makulatury lub 200 butelek. Przewidziane są też nagrody dodatkowe dla dwóch osób, które oddadzą największą ilość papieru i szkła.
 
Finał akcji „Drzewko za makulaturę i szkło" odbędzie się piątek 25 kwietnia 2025. Wówczas planowany jest odbiór sadzonek i specjalny "Piknik z okazji Dnia Ziemi" w Giżycku przy siedzibie Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich FOWJM | ul. Łuczańska 1. Nasze eko wydarzenie, organizowane wspólnie z partnerami ZUOK Spytkowo, MZM-GO i Nadleśnictwem Giżycko, rozpoczniemy o godz. 11.00 z atrakcjami edukacyjnymi dla dzieci i akcją wydawania żyźniaka, który jest cennym kompostem dla naszych roślin i wytwarza go z biodegradowalnych odpadów ZUOK Spytkowo. Od 15.00 do 17.00 planowane są odbiory sadzonek. W tym dniu odbędzie się wydawanie roślin uczestnikom, zdającym makulaturę lub szkło w punktach PSZOK w Giżycku, Miłkach, Wydminach, Rynie, Kruklankach oraz Spytkowie. Pozostałe odbiory odbędą się w sobotę 26 kwietnia - PSZOK Orzysz wyłącznie dla uczestników zdających makulaturę lub szkło w punkcie PSZOK Orzysz i PSZOK Węgorzewo dla uczestników zdających odpady PSZOK w Węgorzewie, Srokowie oraz Baniach Mazurskich.
 
Wśród sadzonek, które trafią do mieszkańców będą byliny i zioła: tawuła, jeżówka, szałwia omszona, wrzos, lawenda, mięta, drzewa i drzewa owocowe: świerk pospolity, dąb, sosna, buk, lipa, jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia, krzewy wieloletnie: berberys, dereń, pęcherznica, forsycja, tuja, świerk, cis, hortensja, borówki, maliny, porzeczki. O tym jakie ostatecznie będą dostępne roślinki do odbioru, poinformujemy przez finałem akcji. Odbiór sadzonek możliwy będzie wyłącznie po okazaniu oryginału pokwitowania i ważne - sadzonki odbieramy osobiście, na jedno gospodarstwo domowe (jeden adres) przypada maksymalnie pięć sadzonek.
 
Akcję organizuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działające przy FOWJM Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o.o., Mazurskim Związkiem Międzygminnym – Gospodarka Odpadami oraz Lasami Państwowymi Nadleśnictwo Giżycko.
 
Dzięki tej inicjatywie, chcemy wspólnie z partnerskimi instytucjami, zachęcać mieszkańców do zbierania surowców wtórnych i prawidłowej segregacji odpadów, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę dbania o czystość lasów, jezior i terenów zielonych. #RazemdlaMazur!
 
Zasady udziału w akcji | Regulamin
 
Uczestnikami zbiórki mogą być wyłącznie osoby fizyczne, zamieszkujące powiat giżycki, piski, węgorzewski, gołdapski i kętrzyński, czyli teren gmin współtworzących MZM-GO | Gmina Banie Mazurskie, Budry, Miasto oraz Gmina Giżycko, Gmina Kruklanki, Miłki, Pozezdrze, Wydminy, Srokowo, Miasto i Gmina Ryn, Miasto i Gmina Węgorzewo, Miasto i Gmina Orzysz. Zebraną makulaturę lub szklane butelki, należy oddawać do wyznaczonego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK w jednym z następujących miejsc: Spytkowo, Orzysz, Giżycko, Miłki, Węgorzewo, Ryn, Srokowo, Banie Mazurskie, Wydminy oraz Kruklanki.
 
Aktualny harmonogram punktów PSZOK wraz z godzinami otwarcia znajduje się na stronie www.zuokspytkowo.pl zakładce PSZOK: bezpośredni link do listy. Po przekazaniu surowców pracownik PSZOK wystawia pokwitowanie, które musi zawierać datę nieodpłatnego oddania surowców, imię i nazwisko uczestnika, ilość oddanej makulatury (w kg) lub ilość butelek szklanych (w sztukach).
 
Regulamin konkursu ze szczegółowymi informacjami znajduje się na stronie Fundacji www.jeziora.plwww.zuokspytkowo.plwww.mzmgo.mazury.plwww.gizycko.bialystok.lasy.gov.pl. Wszelkie informacje organizacyjne publikowane będą również w mediach społecznościowych, warto więc śledzić profil na fb www.facebook.com/FundacjaOchronyWielkichJeziorMazurskich i strony partnerów akcji.
 
 
Organizator: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich 
 
Współpraca:
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o.o. www.zuokspytkowo.pl
Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami www.mzmgo.mazury.pl
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Giżycko www.gizycko.bialystok.lasy.gov.pl
 
 
Korzystamy z dofinansowania 
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
 
 
Akcja „Drzewko za makulaturę i szkło" odbywa się w ramach projektu „Zielona Świadomość - proekologiczna edukacja mieszkańców Krainy Wielkich Jezior Mazurskich", realizowanego przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i działające przy FOWJM Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W 2024 i 2025 zaplanowano cykl działań edukacyjnych, warsztaty EKOkobieta, zajęcia Energia a Środowisko, eko MineCraft, edukacyjne rejsy statkiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rajdy rowerowe, wycieczki rodzinne z leśnikiem, wycieczki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i znane, cykliczne akcje „Sprzątanie Świata" | „Wiosenne sprzątanie Mazur" i „Dzień Ziemi", „Drzewko za makulaturę i szkło". Na projekt pozyskana została dotacja z WFOŚiGW w wysokości 99.468 zł. Działania, w których udział weźmie 1000 osób, realizowane będą w Giżycku w siedzibie Fundacji i na terenie gmin członkowskich, na mazurskich jeziorach i w kompleksach leśnych, na edukacyjnym eko szlaku gminy z obszaru MCEE.
 
FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH działa od 1991 roku, czyli od blisko 35 lat na Mazurach, jako organizacja pozarządowa skupiająca 23 samorządy regionu. Powstała jako pierwsza taka, samorządowa sieć w regionie. Fundacja ma swoją siedzibę w Giżycku, inicjuje, koordynuje i wspiera działania proekologiczne na obszarze Wielkich Jezior i terenach sąsiednich. Zapewnia doradztwo gminom, tworzy ramy do realizacji inwestycji proekologicznych na Mazurach, realizuje projekty chroniące mazurską przyrodę i prowadzi szeroko edukację ekologiczną. Popiera projekty mające na celu ochronę powietrza i zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Od lat jest regionalnym koordynatorem wielu akcji i kampanii ekologicznych, pobudza do aktywności dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Prowadzi działania na rzecz ochrony flory i fauny Mazur, inicjując m.in. tworzenie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Wspiera merytorycznie i finansowo projekty ekologiczne, realizowane przez placówki oświatowe regionu i małe lokalne organizacje pozarządowe. Fundacja wdrożyła i koordynuje „Masterplan" dla Regionu Wielkich Jezior Mazurskich, będący dokumentem strategicznym dla zrównoważonego rozwoju WJM. Od 2000 roku przy Fundacji działa Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej. FOWJM jako jedyna instytucja z Polski, jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia nEUlakes - Sieć Europejskich Jezior.
Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich tworzą 23 mazurskie samorządy Biała Piska | Gmina Ełk | Gołdap | Giżycko | Gmina Giżycko | Gmina Kętrzyn | Kruklanki | Mikołajki | Miłki | Mrągowo | Gmina Mrągowo | Olecko | Orzysz | Piecki | Pisz | Pozezdrze | Prostki | Ruciane-Nida | Ryn | Sorkwity | Świętajno | Węgorzewo | Wydminy. Członkiem jest również Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 
Informacje, grafiki: FOWJM
 


Liczba odwiedzin: 2130859
Do góry



Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij