Menu lewe
MAMMOGRAFIA DLA ZDROWIA
Mammografia – na czym polega badanie
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto, jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.
Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowanie, czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza również dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.
Jak przygotować się do mammografii?
W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.
Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się od pasa w górę.
Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.
Jeśli wykonujesz mammografię regularnie w naszej pracowni lub mammobusie, to wszystkie Twoje badania są archiwizowane. Lekarz radiolog oceniający Twoje zdjęcie mammograficzne ma możliwość porównania go z poprzednim zdjęciem, dzięki temu może śledzić zmiany w piersiach, które zachodzą między badaniami.
Dlaczego warto profilaktycznie wykonywać mammografię
Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym – profilaktycznym (kobiety zgłaszające się na badanie nie mają żadnych niepokojących objawów), wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach, w bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można ich wykryć w procesie samobadania, czy podczas badania palpacyjnego, wykonywanego przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szansę wyleczenia choroby, wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.
Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii, kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te, są wykonywane bezpłatnie w ramach tego samego programu.
Medica Sp. z o.o. Sp.k. utrzymuje certyfikowany na zgodność z normami ISO 9001:2015 oraz ISO/IEC 27001:2013 Zintegrowany System Zarządzania, gwarantujący, że wszystkie pracownie stacjonarne oraz mobilne Medica Sp. z o.o. Sp. k. odpowiadają najwyższym standardom i międzynarodowym normom, co potwierdzane jest na corocznych niezależnych audytach.